Automatyka Nice do rolet i markiz coraz popularniejsza!
W ostatnim czasie w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynkowe, Nice zdecydował się na odświeżenie linii produktowych oraz wdrożenie do oferty nowości z zakresu automatyki do rolet i markiz.
Różna moc – różne materiały
Silniki do rolet wyprodukowane przez Nice to efekt wieloletnich doświadczeń włoskich inżynierów, którzy od niedawno uzyskali całkowicie nowe warunki pracy w TheNicePlace w Oderzo. Dzięki inwestycji w laboratoria grupa Nice uzyskała nowe przestrzenie, które w dużej mierze zostały przeznaczone na prace zespołu odpowiedzialnego za badania i rozwój (R&D). Pierwsze efekty tych nakładów widoczne są w ofercie automatyki Nice do rolet, markiz i żaluzji. W podstawowej ofercie znalazło się miejsce dla kilkunastu silników o różnych mocach, które pozwalają na automatyzację rolet wykonanych z różnego typu materiału.
Automatyka Nice do rolet cieszy się coraz większym zainteresowaniem małych i średnich inwestorów. Sprawdzi ona się nie tylko na posesjach, ale także w budynkach użyteczności publicznej, w tym przy intensywnym wykorzystaniu. Ustawienie pozycji krańcowych jest bardzo proste i dzięki zastosowaniu rozwiązania z enkoderem gwarantuje wysoką precyzję oraz trwałe zachowanie ustawień na długie lata. Ustawione wartości nie powinny ulec zmianie z biegiem czasu. Kilka lub nawet kilkadziesiąt silników z elektronicznymi wyłącznikami krańcowymi może zostać połączone równolegle. W ten sposób użytkownik uzyskuje możliwość sterowania roletami z jednego miejsca, bez konieczności zastosowania dodatkowych urządzeń sterujących. Roleta musi sprawdzić się w każdych warunkach, które panują za oknami. Dzięki funkcji detekcji przeszkody roleta chroniona jest przez cały czas przy każdym ruchu w górę oraz w dół. Ryzyko uszkodzenia rolety maksymalnie ograniczono w przypadku oblodzenia lub nadmiernego tarcia czy pojawienia się jakiejkolwiek przeszkody na drodze rolety w czasie ruchu w dół. Obciążenie monitorowane jest przez cały czas trwania ruchu pancerza, a czułość kontroli może być ustawiona na kilku poziomach.
Programowanie położeń krańcowych dla rolet z mechanicznymi ogranicznikami maksymalnie ułatwiono. Przy pierwszym uruchomieniu rolety, położenia krańcowe można zaprogramować za pomocą odpowiedniej kombinacji przycisków na pilocie. Programowanie można również przeprowadzić za pomocą przycisku sterującego, co znacznie przyspiesza instalację.
Praktyczne rozwiązania do markiz
Gama silników do markiz spełni oczekiwania większości użytkowników. Zastosowane rozwiązania zostaną docenione także przez każdego instalatora. Przy pomocy pilota istnieje możliwość niezwykle precyzyjnego zaprogramowania ogranicznika położenia krańcowego. Co więcej, na podobnej zasadzie możliwe jest swobodne ustawienie pozycji pośrednich. Podobnie jak w przypadku silników do rolet, zastosowanie enkodera zapewnia wysoką precyzję, a zachowane ustawienia nie ulegną zmianie z upływem czasu. W celu zapewniania należytej estetyki w silnikach wdrożono system FRT (system napinania tkaniny). Silnik zwija materiał po całkowitym otwarciu markizy do zaprogramowanego położenia, eliminując nieestetyczne poluzowania.
Aby wybrać odpowiedni rodzaj siłownika, Nice przygotował zestaw pożytecznych porad doboru automatyki. Korzystając z materiałów i zestawień tabelarycznych możliwe jest ustalenie idealnego momentu obrotowego oraz specyficznych parametrów silników rurowych.
Integracja systemów wyzwaniem przyszłości
Wyzwaniem stojącym przed instalatorem automatyki w najbliższej przyszłości jest integracja istniejących systemów. Nice oferuje proste i bezpieczne rozwiązania do zarządzania wieloma urządzeniami w zakresie automatyki do rolet, oświetlenia, bram wjazdowych i garażowych. Za pomocą pilotów Nice przeznaczonych do obsługi systemów roletowych użytkownik uzyskuje możliwość sterowaniami silnikami pojedynczo, grupowo lub multigrupowo.
W ten sposób użytkownik uzyskuje praktycznie nieograniczone możliwości zarządzania pracą urządzeń. Bez większych problemów możliwe jest połączenie różnego rodzaju automatyki i sterowanie nimi jednym przyciskiem pilota (np. grupy rolet na poszczególnych piętrach budynku). Każdy użytkownik znajdzie odpowiednie dla siebie ustawienie urządzeń. Możemy jednym przyciskiem pilota obsłużyć wszystkie rolety na jednym piętrze, a za pomocą innego przycisku otworzyć bramę wjazdową, jednocześnie oświetlając podjazd na posesję. Do grupy można dołączyć różne rodzaje automatyki: poza silnikami do rolet, automatykę do bram wjazdowych i garażowych, oświetlenie czy system alarmowy. W skrajnym wariancie wszystkimi tymi urządzeniami można zarządzać w ramach jednej grupy.
Zarządzanie multigrupowe zostanie docenione przez użytkowników bardziej zaawansowanych systemów. Po ustaleniu pracy urządzeń w grupach, korzystając z pilota roletowego Nice, użytkownik jest w stanie zarządzać jednocześnie kilkoma wybranymi przez niego grupami. Przykładowo zbierając wszystkie urządzenia na poszczególnym piętrach 6-piętrowego budynku w odpowiednie grupy, po wybraniu wskazanych trzech kanałów (trzech pięter) na pilocie Nice i wciśnięciu przycisku „w górę”, otworzą się wszystkie rolety na wybranych piętrach.
Dodatkowymi możliwościami systemu jest jego rozszerzenie o czujniki klimatyczne, dzięki czemu system będzie na bieżąco reagował na zmieniające się warunki atmosferyczne. Nie można również zapomnieć o możliwości współpracy z dodatkowymi centralami (np. TT2L), dzięki którym za pomocą pilota będzie można sterować zewnętrznym oświetleniem (do określonego poziomu mocy). Co więcej, w przypadku zastosowania uniwersalnego radioodbiornika SMX2R możliwa jest współpraca z urządzeniami pochodzącymi od innych producentów. W ten sposób użytkownik jest w stanie stworzyć unikalny system, łącząc zalety wszystkich zastosowanych rozwiązań, sprawiając, że dany obiekt czy dana posesja będzie pełniła funkcję inteligentnego budynku.