Nice Show Car: Nowa jakość ekspozycji produktów Nice!
W branży automatyki ekspozycja produktów jest niezwykle trudna. Zaprezentowanie na targach, konferencjach czy panelach tematycznych samego produktu, bez jego pracy oraz efektów tejże pracy, nie zdaje egzaminu. Transport bramek pokazowych, ich montaż i późniejszy demontaż zawsze stwarzają problemy. Nice Polska jako lider rynku automatyki w Polsce postanowił rozwiązać te trudności. Po kilku miesiącach intensywnej pracy na polskie drogi wyjechał autorski Nice Show Car, który pozwala na zaprezentowanie działającej pełnej gamy produktów znajdujących się w ofercie Nice.
Pojazd dla każdego
Jeżdżący samochód demonstracyjny, zasilany z zewnątrz, dostępny dla każdego, prezentujący jak najszerszą gamę produktową, łatwy w montażu i demontażu – takie wyzwania Nice Polska stawiał przed potencjalnymi konstruktorami pojazdu. Poszukiwania wykonawcy rozpoczęły się jeszcze pod koniec 2016 roku. Wiele firm zajmujących się standardowymi zabudowami kontenerowymi, słysząc założenia projektu, od razu rezygnowało nawet z gotowości przygotowania projektu.
Po kilku miesiącach negocjacji udało się ostatecznie dojść do porozumienia z wykonawcą, który zdecydował się na podjęcie wyzwania. Producentem została firma Lamar z Oleśnicy. Prace projektowe trwały ponad kwartał, a następnie można było przejść do realizacji pomysłu, który z początku był porównywany do budowy statku kosmicznego. Warto jednak było czekać! Zgodnie z założeniami, w efekcie końcowym uzyskano samochód ciężarowy skonstruowany na bazie Peugeot Boxer o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t (możliwość kierowania przez każdego posiadacza prawa jazdy kategorii B), w którego kontenerze znajduje się blisko 20 urządzeń, z których każde można wprawić w ruch!
Automatyka domowa, szlaban, a nawet brama garażowa
O tym, że w samochodzie znajdują się przedstawiciele wszystkich grup produktowych, można przekonać się momentalnie po otwarciu skrzydeł bocznych. Z jednej strony na wysuwanych podestach znajdują się pokazowa, blisko dwumetrowa bramka skrzydłowa oraz tripod typu Sword. Konstrukcja treningowej bramki skrzydłowej jest bardzo interesująca. Jedno skrzydło wyposażone jest w siłownik WIngo3524, a drugie w jego odpowiednik w wersji Hi-Speed. W ten sposób istnieje możliwość skutecznego zaprezentowania różnicy prędkości między siłownikami. Dodatkowo do jednej z centrali dołączono wideodomofon Nice Pro B, który umożliwia otwarcie jednego skrzydła (także za pomocą karty dostępowej).
Po przeciwnej stronie na pierwszym podeście można znaleźć blisko dwumetrową bramę przesuwną. Jako wzorzec przy jej konstrukcji wykorzystano projekt bramek treningowych wykorzystywanych w trakcie szkoleń licencyjnych. Z jednej strony zainstalowano siłownik Robus 400 (na listwie nylonowej), a z drugiej strony Rox600 (na listwie metalowej). Na sąsiednim podeście znajdują się z kolei szlaban S-Bar, który można otwierać zarówno za pośrednictwem pilota, jak i za pomocą terminalu parkingowego Park-In. Terminal jest połączony ze szlabanem, drukuje bilety parkingowe, których treść można edytować za pomocą oprogramowania.
W tylnym wejściu do samochodu udało się w autorski sposób zamontować segmentową bramę garażową Nie Premium w okleinie Antracyt Szczotkowany. Ze względu na mniejszy, niestandardowy rozmiar w bramie zastosowano tylko jedną sprężynę skrętną, a segmentowa brama została zautomatyzowana za pomocą siłownika Nice Spin21.
Nie zapomniano o osłonach
W pojeździe demonstracyjnym nie mogło również zabraknąć przedstawicieli produktów osłonowych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest markiza, która została zamontowana nad tylnymi drzwiami. Można ją rozwinąć na ok. 1,5m. Do jej automatyzacji wykorzystano silnik Nice Era Fit MHT. Dodatkowo na dwóch rozkładanych tablicach bocznych umieszczono roletę (z silnik Era Mat MA), a po przeciwnej stronie na wysuwanej tablicy znalazło się miejsce dla żaluzji, która otwierana jest za pomocą silnika elero JA Soft. Silniki elero zostały również wykorzystane do automatyzacji wewnętrznych rolet materiałowych. Dzięki zastosowani dwóch różnych modeli SunTop Z, zauważalna jest różnica prędkości między modelami charakteryzujących się momentem obrotowym 60 i 90 obr. na minutę.
Tablice, na których znajdują się żaluzje oraz rolety, służą dodatkowo jako miejsce prezentacji pilotów Nice, fotokomórek oraz pozostałych akcesoriów. Dodatkowo na tablicach znaleziono miejsce do prezentacji pozostałych wideodomofonów Nice oraz dostępnych modeli paneli rozmównych.
Co więcej, na obrotowym wysięgniku istnieje również możliwość zainstalowania telewizora 55 cali. Do telewizora podłączony jest nośnik pamięci z przygotowanymi materiałami video na temat działalności Nice.
Wystarczy podłączyć do prądu!
Samochód demonstracyjny Nice jest niezależnym pojazdem. Tuż obok kabiny kierowcy wyprowadzone jest zewnętrzne gniazdo zasilania. Za pomocą specjalnej przejściówki wystarczy podłączyć samochód do prądu (230V) i wszystkie urządzenia można już obsłużyć za pomocą dwóch pilotów (jeden pilot 9-kanałowy do obsługi urządzeń Nice oraz drugi pilot do obsługi urządzeń elero). W pojeździe umieszczono także kilka dodatkowych gniazdek elektrycznych, dzięki czemu możliwe jest podłączenie dodatkowych urządzeń. W przypadku braku stałego zasilania, w kontenerze znajdziemy awaryjny agregat prądotwórczy wyposażony w silnik Hondy. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaprezentować działanie urządzeń Nice, nawet w miejscach oddalonych od źródeł stałego zasilania.
W pojeździe zastosowano także ciekawe rozwiązania z zakresu oświetlenia. W suficie zainstalowano pasy LED, a w otwieranych klapach tworzących dach znajdują się tzw. światła pola pracy, które skutecznie oświetlają urządzenia znajdujące się na podestach. W ten sposób samochód spełnia swoją funkcję, nawet po zmroku, a urządzenia Nice prezentują się niezwykle efektownie.
Dookoła samochodu dodatkowe atrakcje
Samochód demonstracyjny to nie wszystko! Dodatkowo na wyposażeniu auta znajduje się dmuchany namiot o wymiarach 5 m x 5 m. Po podłączeniu do prądu namiot w ciągu kilku minut samodzielnie napełnia się powietrzem. Można go umieścić zarówno na podłożu miękkim, jak i twardym. Pod namiotem istnieje możliwość wystawienia ekspozytorów produktów wykorzystywanych w kampanii „Po prostu Nice” oraz ścianki telewizyjnej. W środku w trakcie różnych eventów targowych czy konferencyjnych można stworzyć dodatkowy punkt do obsługi klienta, a także skorzystać z pozostałych atrakcji.
Największą z nich mogą okazać się profesjonalne stoły do gry w piłkarzyki marki Garlando, które zostały obrandowane autorskim projektem Nice. Stoły do piłkarzyków można wystawić na każdej powierzchni – są one także łatwe w transporcie, a dzięki nim istnieje możliwość organizacji dodatkowych konkursów na stoisku w trakcie wydarzenia. W zależności od rodzaju wydarzenia istnieje także możliwość przygotowania strefy chill-outowej z obrandowanymi leżakami oraz parasolami. Aby wydarzeniu nadać odpowiednią oprawę, dostępny jest głośnik 60W wraz ze statywem, do którego można podłączyć nośnik pamięci z plikami muzycznymi oraz bezprzewodowy mikrofon. Odpowiednia moc głośnika powoduje, że może on być wykorzystywany w trakcie imprez plenerowych.
Po dwóch godzinach - efekt WOW!
Rozłożenie wszystkich opisywanych ekspozycji nie powinno zająć dłużej niż 2 godziny (rozłożenie samego samochodu trwa ok. 35 minut). Łącznie jesteśmy w stanie zagospodarować powierzchnię nawet 60 metrów kwadratowych. Nigdy wcześniej żadna inna firma z branży automatyki w Polsce nie miała tak łatwego sposobu na skuteczną ekspozycję własnych produktów. Pojazd jest na tyle uniwersalny, że spełni on swoją rolę zarówno w trakcie eventów targowych, konferencyjnych czy integracji. Wydarzenia mogą mieć charakter branżowy, sportowo-kulturalny, bez względu na ich zasięg oraz grupę docelową. Bezpośrednia, efektowna prezentacja oferty produktowej oraz sposobu pracy silników Nice, może stanowić kluczową metodą na dotarcie do przyszłego użytkownika automatyki Nice.
Tam już byliśmy
Auto, choć prawie nowe, przejechało już po polskich drogach wiele kilometrów. Poniżej zdjęcia z różnego typu eventów, na których gościliśmy: