Jak skutecznie kontrolować zużycie energii? – wywiad
Miło nam poinformować Państwa, że w portalu www.budujemydom.pl ukazał się wywiad z wieloletnim pracownikiem firmy Nice Polska – Piotrem Głowackim piastującym obecnie stanowisko szefa działu wiedzy i szkoleń Nice i FIBARO. W wywiadzie znajdziecie Państwo informacje o tym, jak z pomocą nowoczesnych produktów znajdujących się w ofercie Nice Polska zarządzać zużyciem energii w gospodarstwach domowych.
Polecamy lekturę tego artykułu pod linkiem>>>, treść wywiadu prezentujemy również poniżej.
BD: Naszą rozmowę dotyczącą oszczędności rozpocznijmy od ogrzewania. Każdy ma w swoim domu kaloryfery, a na nich termostaty. Wśród urządzeń z ekosytemu Nice Smart Home znajdziemy jednak termostaty „inteligentne” Nice Heat-Control. Czym różnią się od tradycyjnych?
PG: Tradycyjne termostaty próbują nadążać za zmianami temperatury. Można je sobie ręcznie rozkręcać w zależności od potrzeb. Natomiast Nice Heat-Control, o którym Pan wspomniał, jest o tyle sprytniejszy, że jest zarządzany za pomocą centrali sterującej całym systemem naszego inteligentnego domu - takiej jak np. Yubii Home. Przy jej pomocy możemy zaprogramować harmonogram ogrzewania naszego mieszkania czy domu. Dzięki temu to system za nas pilnuje, żeby ogrzewanie było realizowane w zaplanowany, dostosowany do naszych codziennych rutyn i preferencji sposób.
BD: Podajmy jakiś konkretny przykład
Jeśli np. domownicy od poniedziałku do piątku opuszczają mieszkanie przed godziną 8, a wracają o 15, to system automatycznie zadba o obniżenie kosztów ogrzewania, zmniejszając w tym czasie temperaturę w pomieszczeniach. System ponownie włączy ogrzewanie z wyprzedzeniem, aby o godzinie powrotu do domu temperatura pomieszczeń znów wróciła do preferowanego poziomu.
Co ważne - każda z głowic, które podłączone są do systemu inteligentnego domu może być sterowana niezależnie. Dzięki temu możemy np. w sypialni utrzymywać w ciągu dnia niższą temperaturę, a w salonie, czy innych pomieszczeniach, w których przebywamy w ciągu dnia - wyższą, tworząc w ten sposób niezależnie sterowane strefy ogrzewania.
Centrala, na podstawie zaprogramowanego wcześniej harmonogramu automatycznie steruje temperaturą w każdej strefie po to, żeby dostosować się do tego jak funkcjonujemy i tu budować oszczędności. Szczegółowo opracowany harmonogram ogrzewania – według badań naszego działu marketingu – może wygenerować oszczędności nawet około 32% dotychczas ponoszonych kosztów.
BD: Z tego co Pan powiedział to, aby realizować różne scenariusze, trzeba mieć centralę Yubii Home. Czy mam rozumieć, że jeśli posiadamy tylko pojedynczy czujnik Nice Heat-Control to zachowuje się on jak klasyczny termostat?
PG: Tak, zadziała jak zwykły termostat, choć ma oczywiście też kilka innych funkcjonalności. Gdy klasyczny termostat wykryje otwarte okno to zacznie dogrzewać pomieszczenie. Natomiast nasza głowica ma wbudowany pewien algorytm, który działa tak, że jeśli głowica wykryje nagłe obniżenie temperatury to zadziała odwrotnie niż zwykły termostat – ograniczy dostęp wody w kaloryferze redukując ogrzewanie.
To się dzieje oczywiście automatycznie i przekłada się na obniżenie naszych kosztów. Nasz czujnik mierzy zatem temperaturę, a jego algorytmy umożliwiają badanie temperatury nie tylko w okolicy kaloryfera, ale i w całym pomieszczeniu. Żeby jednak mieć pewność, że temperatura mierzona jest dokładnie, warto zastosować jeszcze jedno urządzenie, czyli czujnik temperatury, który można postawić w dowolnym miejscu pokoju.
Czujnik ten raportuje bezpośrednio do głowicy i wówczas mamy gwarancję, że w danym pomieszczeniu utrzymywana będzie pożądana przez nas temperatura. Oczywiście, aby nasz Nice Heat-Control działał to potrzebuje zasilania. Zapewnia go akumulator, który wystarczy ładować raz przed sezonem grzewczym używając tradycyjnego portu micro-USB.
BD: A co się stanie, jeśli pomimo ustalonego harmonogramu, w danym pomieszczeniu zrobi nam się za zimno lub za gorąco. Czy Nice Heat-Control możemy podkręcić ręcznie? Jak w takim wypadku zadziała centrala?
PG: Jeśli zrobiło nam się za zimno to oczywiście można w każdej chwili podejść i nastawić ręcznie temperaturę bez obawy "utraty" harmonogramu. W takiej sytuacji nasza centrala przywróci działanie napisanego harmonogramu standardowo po 4 godzinach.
BD: A jak programuje się centralę Yubii Home. Czy można to zrobić przez aplikację w telefonie?
PG: Aby stworzyć harmonogram prac naszych inteligentnych czujników, musimy mieć komputer, za pomocą którego łączymy się z panelem konfiguracyjnym, natomiast temperaturę w pomieszczeniu można podnieść ręcznie (bezpośrednio na termostacie), albo za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie – np. Yubii App, dzięki której mamy również pełen dostęp do wszystkich informacji i raportów o działaniu poszczególnych urządzeń w tym m.in. o aktualnym zużyciu energii.
BD: Porozmawiajmy teraz zatem o tym, jak za pomocą inteligentnych urządzeń oszczędzać w naszych domach energię elektryczną.
PG: Nice produkuje szereg urządzeń, które pozwalają nam na kontrolę zużycia energii. Nice On/Off-Control - to moduł który montuje się w puszcze pod klasycznymi włącznikami oświetlenia, albo w gniazdkach elektrycznych. Nice Plug-Control to inteligentna wtyczka, którą podłącza się do gniazdka, by z drugiej strony podłączyć do niego dowolne urządzenie elektryczne.
Dzięki takim modułom po podłączeniu do centrali sterującej, możemy w sposób automatyczny zarządzać oświetleniem czy uruchamianiem sprzętów pobierających prąd, a dzięki temu możemy generować różnego rodzaju oszczędności. Tego rodzaju urządzenia po prostu wyłączają i wyłączają dopływ prądu. Może się to wydawać pozornie mało znaczące, ale zbudowanie dzięki centrali poszczególnych "scen" czy funkcjonalności może dać znakomite rezultaty.
Podajmy jakieś przykłady: lampka nocna w pokoju dziecięcym, może się wyłączać o wskazanej porze – jeśli dziecko lubi zasypiać przy zapalonym świetle. Możemy mieć wówczas pewność, że światło nie będzie się paliło całą noc – generując koszty. To samo może dotyczyć np. gniazdka, do którego dzieci mają podłączony komputer, bądź internet. Możemy zaprogramować, że komputer zasilany będzie w godzinach 17:00 - 20:00. System może odpowiednio wcześniej poinformować graczy, że za np. 10 minut komputer się wyłączy i trzeba skończyć i zapisać rozpoczętą grę.
System może również nas – jako rodziców, poinformować o sabotażu – czyli nieautoryzowanym odłączeniu wtyczki Nice Plug-Control z systemu. Takie rozwiązanie da nam nie tylko kontrolę nad zużyciem kosztów, ale również nad tym co robią nasze pociechy. Bardzo funkcjonalne są również czujniki ruchu, które automatycznie włączają, bądź w przypadku braku ruchu przez określony czas wyłączają oświetlenie w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa.
BD: Czy po zamontowaniu inteligentnych gniazdek i ustawieniu konkretnego scenariusza w domowej centrali nadal będziemy mogli w razie potrzeby ręcznie włączyć i wyłączyć światło?
Tak. Działa to podobnie jak w omawianym wcześniej, ręcznym sterowaniu ogrzewaniem. Można światło włączyć i wyłączyć ręcznie, a system sam wróci do ustawionych wcześniej scenariuszy. Włączanie świateł może też być połączone z czujnikiem otwarcia drzwi - Nice Door/Window-Control. Możemy ustawić dzięki temu taki scenariusz dotyczący kuchni: otwarcie drzwi zostaje wykryte przez czujnik zamontowany na drzwiach kuchennych.
Czujnik ruchu – Nice Motion-Control, ma wbudowany sensor natężenia światła, więc jeżeli jest ciemno po prostu pozwoli na włączenie światła. Zatem warunkiem uruchomienia tej sceny jest otwarcie drzwi i ciemność w pomieszczeniu. Jeśli po 10 minutach nikogo już w pomieszczeniu nie ma, światło wyłączy się automatycznie.
Jeśli zależy nam np. na tym, aby nikt w nocy w ogóle z kuchni nie korzystał, to możemy ustawić centralę tak, aby nie pozwoliła włączyć w nocy górnego światła, zostawiając tylko dostępne światło boczne. Dzięki ekosystemowi smart home użytkownicy mogą być świadomi swojego zużycia energii, a następnie zmieniać swoje zachowania i rutyny w celu jej oszczędzania.
BD: W Polsce bardzo dynamicznie rozwija się rynek fotowoltaiki. Wydaje się, że efektywne wykorzystanie prądu produkowanego przez posiadaczy takiej instalacji może być w dzisiejszych czasach kluczem do płacenia mniejszych rachunków za prąd. Czy urządzenia smart mogą być w tym pomocne?
PG: Do efektywnego wykorzystania instalacji fotowoltaicznych niezbędne jest posiadanie miernika zużycia energii elektrycznej, który raportuje, ile energii zostało wyprodukowane. Nasza centrala – np. Yubii Home, o której dziś już wspominaliśmy, może zbierać te dane i w zależności od tego czy mamy dodatni, czy ujemny bilans, odpowiednio jego zużyciem sterować.
Jeśli prądu mamy za dużo, to żeby nie kierować go do elektrowni, nasz system może zacząć podgrzewanie wody w basenie, ładowanie hulajnogi czy samochodu w garażu. I odwrotnie, jeśli produkcja prądu jest niewystarczająca, centrala może automatycznie wyłączyć jakiś obwód światła. Oczywiście warunkiem funkcjonowania musi być podłączenie do naszych gniazdek elektrycznych urządzeń, o których już dziś mówiliśmy.
Zatem aby system połączony z fotowoltaiką mógł sprawnie pracować to potrzebujemy centralę smart home – np. Yubii Home z zainstalowaną specjalną wtyczką od danego producenta systemu fotowoltaiki, potrzebujemy paneli fotowoltaicznych i tzw. inwertera, który poprzez sieć WiFi łączy się z naszą centralą.
Centrala zbiera dane o tym, ile wyprodukowano energii, przetwarza je, przechowuje lub wysyła na specjalną aplikację – Yubii App, którą możemy mieć w telefonie i zobaczyć dzięki niej, ile prądu aktualnie mamy do dyspozycji. Warto pamiętać, że wszystkie wspomniane urządzenia, czyli moduły montowane w puszkach, tak do włączania lub wyłączania oświetlenia albo do włączania lub wyłączania urządzeń podłączonych pod gniazdko elektryczne, na bieżąco raportują zużycie prądu.
Oczywiście, im więcej takich urządzeń będziemy mieli, tym zbierane przez nas dane będą rzetelniejsze, aczkolwiek jeżeli nie będziemy mieli centralnego miernika zużycia energii elektrycznej, to będziemy mieli tylko dane z pojedynczych urządzeń. Gdyby w całym mieszkaniu lub w całym domu zamontować inteligentne moduły, wtedy będziemy mieli pełen raport. Informacja o realnym zużyciu energii też pozwala budować oszczędności. Możemy np. ustalić sobie górną wartość miesięcznego zużycia, po przekroczeniu której zaczynamy bardziej oszczędzać zużywaną energię.